POSLEDNÍ ČLÁNEK
Casper vydává debut Sikktape!
NOVINKY
SOCIÁLNÍ MÉDIA
POSLEDNÍ Z YOUTUBE
PŘIHLAŠ SE K ODBĚRU
POSLEDNÍ NOVINKY
ILLEGAL MUSIC Rozhovor: Kayle
09.06.18

První ze série exklusivních rozhovorů na webu Illegal music, kde se můžeš dozvědět spoustu zajímavých věcí o členech našeho labelu, které si možná nevěděl. Dnešní rozhovor odstartuje Kayle, nejenom beatmaker, producent, a zároveň poslední přírustek do rodiny Illegal music. Celý rozhovor s ním najdeš níže.
Ahoj, můžeš se našim čtenářům představit a říct, jak se ti momentálně daří?


Zdaar, hele tak moje jméno je Thomas Toya, jsem ze Slovenska, ale nežiju tam už víc jak deset let. Často je mi kladena otázka ohledně mého jména.... No je to proto, že je poměrně neobvyklé a není ani české ani slovenské. Je z Afriky, stejně tak jak můj základ.

Daří se mi poměrně dobře, jen mám prostě spoustu věcí do školy, proto mě to časově dost omezuje, ale jak říkám, mám se jinak fajn.
Jak ses dostal k hudbě? Jak dlouho hudbu tvoříš a co tě k tomu vedlo?


Tak k hudbě jsem se dostal hodně dávno, to ani nevím kolik mi bylo, ale třeba tak už v pěti letech jsem vlastnil hračky, jako jsou kytárky, trumpeta, piano a prostě všechno, co vydávalo nějakou muziku. Doma si toho začali všímat, tak nějak tušili, že bude hudba moje silná stránka.

Tak jak se to vezme. Hudbu tvořím od dob, co jsem sáhl na svojí první kytaru a od té doby se mi to v hlavě začalo nějak hudebně srovnávat no a začal jsem improvizovat, tvořit to svoje. Nikdy mě nebavilo poslouchat někoho, kdo mi říká, co mám hrát, zkusil jsem to v hudebce, ale vzhledem k tomu, že jsem si vždycky našel svojí cestu, jak to zahrát, nevydržel jsem tam víc jak rok. A pokud myslíš jako produkci, tak tu tvořím asi cca od 14 let s tím, že moje začátky byly mobilní děs, protože na PC mi to připadalo moc složitý, tak jsem se do toho nehrnul, ale jednou jsem se dokopal k tomu zkusit program na PC a už jsem u něj zůstal.

Ke kytaře mě vedlo to, že jsem ten zvuk miloval a slyšel jsem ho, i když jsem nehrál.

K produkci mě vedlo to, že jsem chtěl vždycky tvořit hudbu a měl jsem podporu kolem sebe, tak jsem se toho držel a za to velký díky všem, kteří mě podpořili a namotivovali.

Taky musím dost poděkovat jednomu interpretovi Skilla, který se mnou byl od úplného začátku a díky němu jsem toho taky dost dokázal, takže velký díky chlape!Vím o tobě, že hraješ na kytaru a hodně tento nástroj používáš i ve své tvorbě, můžeš říct, co přesně za kytaru používáš a jestli máš nějakého „oblíbence“, co se týče výrobce kytar?


Ano, tvořím poslední dobou zejména na kytaře a používám Cort CR100. Je to les paul kytara, která už má teda něco odžito, ale nehraje vůbec špatně. Dále hraju na klasickou španělku, která je neskutečně stará, dostala ji máma ke svým 16. Narozeninám a tuhle kytaru prostě miluju.

Nemám asi žádného, ale dost se mi zamlouvá kytara Godin Session. Mám rád hodně značku Cort, Epiphone, Gibson a Godin, jiné jsem zatím v ruce neměl..... kromě teda mé první kytary, která ani vlastně nevím, jakou značku nesla. Ale byl to jen takovej levnej shit, se kterým jsem se ale naučil základ na elektrice.
Máš doma i nějaký hardware, nebo se přikláníš hlavně k softwaru?


Zatím jediné, co doma vlastním je PC, klávesnice, monitory, mikrofon, zvukovka a kytara. Nic jiného, ale už tento rok to hodlám vše hezky obohatit o další techniku, jako jsou třeba MIDI kontrolery, nějaký klávesy atd...

Doma si buduju krůček po krůčku studio a časem se to vše rozroste v jedno plnohodnotný, kvalitní nahrávací studio, ale jako student to nezvládám vše najednou.

A co se týče softwaru, používám FL STUDIO 12, kde mi tak 70 % veškerého místa v pc zabírají pluginy a všelijaké zvuky, takže toho mám opravdu randál a pracuju hlavně s tím softwarem. Zatím totiž ani nemám na vybranou.
Podle fotek na tvém profilu na Instagramu se věnuješ i dost Airsoftu, můžeš nám říct, jak ses k tomu dostal a co všechno máš doma za výbavu?


Věnuju se airsoftu asi cca rok, ale chtěl jsem s tím začít už dávno, jenom nebylo s kým pořádně hrát, tak mi to pár let leželo v prachu. Teď se tomu věnuju furt a skoro každej víkend s týmem jezdíme na akce.

Dostal jsem se k tomu tak, že stejně jako hudbeník, tak i militarista ve mně klíčil už od malička. Zbraně, válka, střílení... to prostě bylo moje. Ale jako malej jsem nikdy neměl kuličkovku. Jen jednou, ani nevím jak, ale táta mi prostě koupil pouťovku a já z toho byl úplně mimo. Až jednou, asi ve 14-15 letech jsem k tomu přihlížel víc a víc a už jsem měl doma SCAR – L a to byla moje první airsoftka a mám ji až doteď.

Vlastním SCAR – L , momentálně v upgradu, oblečení mám od Emersongear (kalhoty i ubacs). Helma od emersonu, nosič plátů od emersonu, headset od earmory, ptt od earmory, baofenga (vysílačku), batoh s camelbakem. Prostě americká výbava, protože jako tým jsme všichni jednotní a kamufláž máme multicam.Jak probíhá tvoje „tvůrčí chvilka“? Máš nějaký konkrétní proces, kterého se držíš, nebo třeba vezmeš jen kytaru a zkoušíš?


Moje vaření beatů je poměrně jednoduchý. Vezmu kytaru, jak říkáš, sednu k pc a zahraju první tón, který se mi do momentální nálady hodí. Podle něho už jedu melodii a věř nebo ne, melodie mě napadá v průběhu hraní. Nemám to tak, že mě něco napadne, v hlavě si to srovnám a jdu to nahrát. Ne. ... Prostě vezmu kytaru a hraju, věškerá moje produkce je založena na improvizaci a toho, jakou mám náladu.
Máš nějaké hudební vzory, nebo se snažíš nebýt ovlivněný okolím?


Hudební vzory ani tak nemám, baví mě to, co pro moje uši není nepříjemný, ale zároveň mě ta daná muzika musí něčím nadchnout. Rád si vyslechnu různý producenty a interprety, ale když se mě někdy někdo zeptá: ,,Znáš tuhle písničku?.“ Nebo .. ,,Znáš tuhle kapelu/zpěváka?“, řeknu mu, že neznám, ale že jsem to už slyšel. Já prostě takhle moc znalej nejsem, ale po sluchu to znám. Takže se mě neptejte, ale pusťte mi to.
Chystáš teď něco? Například nějaký vlastní projekt, nebo spolupráce?


Chystá se teď spolupráce s jedním interpretem Sivnem, kterému budu produkovat celý projekt, ale co se týče mého projektu, tak ten je zatím jenom myšlenkou. Nedělám na svém projektu, snažím se zlepšovat v rapu, vychytávat vše, co se dá a pak začít až vydávat, nehrnu se hned do něčeho, když vím, že toho chci spoustu zlepšit. Maximálně tak nějakým trackem, co dám občas ven, ale to aby nebylo mrtvo.Sleduješ „českou hudební scénu“, nebo to jde spíš mimo tebe?


Tohle jde úplně mimo mě, jsou tu jen výjimky, ale jinak ty trendy v ČR mě berou asi tak, jak hladovýho sraní.  
Díky za rozhovor, chtěl bys na závěr něco vzkázat čtenářům našeho webu?


Taky děkuju a rád bych vzkázal pár věcí. Doufám, že vás bude moje tvorba bavit, a to že jsem členem Illegal music, to pro mě znamená hodně! Nikdy jsem nebyl součástí něčeho tak velkýho a musím si na to teprve pořádně zvyknout... Takže se mějte a STAY TUNED !!!

předchozí článek
další článek